MAGYAR
GYÓGYSZERÉSZI
KAMARA 
Borsod-Abaúj-Zemplén
Vármegyei Szervezete

Kritikus fontosságú gyógyszerek hiánya EU-szerte

euronews.com:

A gyógyszerhiány régi probléma, de az elmúlt néhány évben rekordszintet ért el.

Az ellátási lánc folyamatos problémái fennakadást okoztak az olyan létfontosságú gyógyszerek szállításában, amelyeket hormonpótló terápiában és kemoterápiában, valamint a cukorbetegség új típusának kezelésében használnak.

A hiányok egy része mostanra enyhült, más részei azonban tartósabbak.

Ezért az EU egészségpolitikai napirendjének élén a kritikus gyógyszerekről szóló törvény áll. Az új Bizottság prioritásként jelentette be a törvényt, amely azonban 2025 márciusáig nem került fel a Bizottság tennivalóinak listájára. Ennek ellenére Gerardo Fortuna, az Euronews egészségügyi politikával foglalkozó munkatársa szerint a törvény valószínűleg még az év folyamán napvilágot lát.

A jogszabály célja a COVID-19 során tapasztalt hiányosságok kezelése, az uniós termelés, elosztás, készletezés és közös beszerzés, valamint a nemzeti közigazgatások, a gyógyszeripar, a civil társadalom és a tudományos közösség közötti jobb együttműködés elősegítése.

Egyszerűbben fogalmazva: a kritikus fontosságú gyógyszerek elérhetőségéről van szó az egészségügyi válságok előtt és alatt.

Olyan alapvető gyógyszerekről beszélünk, mint az antibiotikumok, az inzulin és a fájdalomcsillapítók. De a lista könnyen lehetne sokkal hosszabb is.

Miért fordulnak elő gyógyszerhiányok? Ennek több oka is lehet: geopolitikai tényezők, mint például a COVID-járvány, az ukrán–orosz háború vagy a Brexit, hirtelen megugró kereslet egy adott betegség gyors terjedése miatt, vagy a kínálat hirtelen csökkenése visszahívások vagy minőségi problémák miatt.

Bármi legyen is a hiány oka, a betegeket nagyon kellemetlen helyzetbe hozza, mivel a gyógyszerellátási problémák frusztrálóak és nyugtalanítóak lehetnek.

Ezért döntöttek a döntéshozók a cselekvés mellett.

Frank Vandenbroucke belga közegészségügyi miniszter kiáll a kritikus gyógyszerekről szóló uniós törvény mellett. A politikai kezdeményezéshez a Covid-19 tapasztalata vezetett, amely a valaha volt egyik legsúlyosabb hiány volt. „2023 májusában olyan uniós kezdeményezést szorgalmaztunk, amelyhez 23 uniós tagállam csatlakozott, ami azt mutatja, hogy ez mindenhol jelenlévő strukturális probléma volt.”

Vandenbroucke szerint az új jogszabálynak a hiányra érzékeny gyógyszerekre kell összpontosítani, illetve azokra, amelyeknél felmerülhetnek problémák az ellátási láncban. „Ez azt jelenti, hogy át kell szűrni a kritikus gyógyszereket, és meg kell vizsgálni a sebezhetőségeket.”

Vandenbroucke szerint az európai országoknak meg kell próbálniuk segíteni egymást, és nem szabad megnehezíteniük a többi tag életét. „Óvatosnak kell lenni a nemzeti készletezéssel. Ha egy tagállam nemzeti készletfelhalmozással próbálja megvédeni magát, az problémát okozhat más tagállamok számára. Ezért nagyon fontos a nemzeti készletek és a nemzeti védelmi intézkedések összehangolása.”

A kritikus gyógyszerekről szóló törvénynek a más országoktól való függőséget is érinteni kell. Vandenbroucke szerint jelenleg az európai gyógyszergyártás 70-80%-a olyan országok termelésétől függ, mint Kína és India. Ezért az EU-nak diverzifikálnia kell nemzetközi partnerségeit.

A kritikus gyógyszerekről szóló törvény célja, hogy a lehető legközelebb kerüljön ehhez a célhoz, miközben az európai betegek millióinak a javát szolgálja.

Újságíró: Stefan Grobe

Név(Kötelező)
Jelszó(Kötelező)
Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.

Kijelentkezés