Dr. Nyíri László elnök úr köszöntötte a résztvevőket, illetve meghívott vendégünket, dr. Hankó Zoltán országos elnök urat.
Az elmúlt időszak kamarai munkájáról szóló beszámolójában röviden kitért a legfontosabb országos eseményekre (pl. ügyelet, Naszlady Attila Egészségfejlesztési Program, automaták, kórházi gyógyszerészet), azután területi kamaránk jelenlegi helyzetéről szólt pár szót.
Elnöki beszámoló területi kamaránk helyzetéről
Jelenleg 424 tagunk van, ez évente 4-5 fővel változik a fluktuáció miatt.
Ebben az évben 9 friss diplomás jelentkezett a kamaránkba.
A tagdíjbefizetéssel kapcsolatban elmondta, hogy sokan későn, határidőn túl fizették be, többen még mindig nem utalták át, emiatt 4 tagnak kellett megszüntetni a kamarai tagságát. (Sokan a késedelmi pótlék 3,000 forint miatt háborognak, főleg a nyugdíjasok tartják elfogadhatatlannak, akiknek 4.000 forint az éves tagdíjuk.
A más vármegyékből érkező gyógyszerészek közül sokan nem akarnak hivatalosan átjelentkezni a mi kamaránkba, annak ellenére, hogy itt dolgoznak, akár személyi jogosként is, velük is harcolni kell. Az Alapszabályunkban elő van írva, hogy abban a vármegyében kell kamarai tagnak lenni, ahol a munkahelyük van.
Még mindig nem terjedt el az e-ügyintézési lehetőség, sokszor csak telefonálnak, vagy pár szavas emailt küldenek az adatváltozásról, a hivatalos adatváltozás bejelentő lapot nem töltik ki, pedig csak így tudjuk regisztrálni ezeket a tagnyilvántartási programban.
Ebben az évben eddig 4 etikai ügy volt területünkön: 2 lakossági panasz és 2 lejárt alapanyag felhasználás, 3 ügyet zártunk le eddig, ezekben az Etikai Bizottság (EB) megszüntette az eljárásokat.
Sajnos a tagdíjbevételünk nem fedezi a kötelező kiadásokat, nagyon megemelkedett a rezsi költsége a hivatalnak, mert cégként kezelnek minket is, nagyon magas alapdíjat kell fizetnünk (víz, gáz), a közös költséget is megemelték: ezeket nem tudtuk előre tervezni. Kötelező kiadások meghaladják a tagdíjbevételt. Nem sikerült idén bált szervezni, ezért elestünk annak a bevételétől.
A megyei honlap összeomlott, vírusos lett, naponta többezer spam érkezett, az irodai számítógépes munkát lehetetlenné tette, ezért befagyasztottuk. Több véleményt kikérve úgy gondoltuk, hogy teljesen új honlapot készíttetünk: az ajánlatok közül
kiválasztottuk a legkedvezőbbet, most folyik az oldal kialakítása, feltöltése, a közeljövőben már várható az új weboldal.
A duális képzőrendszerbe idén 2 gyógyszertár regisztrált, így összesen a vármegyénkben 17 akkreditált képzőhely van.
A társszervezetekkel – MOK, BOKIK, MESZK, MGYT, MOSZ – jó kapcsolatot ápolunk. A tárgyalónkat többször ingyenesen rendelkezésükre bocsátottuk, ha igényelték, ülésezésre, rendezvényre, továbbképzésre (novemberben lesz MGYT-továbbképzés).
2025 februárjában újra megszervezzük a kötelező szintentartó továbbképzést a Debreceni Egyetemmel, még ugyan nincs fenn a GYOFTEX-en, de számolni lehet vele.
Elnök úr külön kiemelte a Kormányhivatallal való kiváló kapcsolatunkat, Alakszai Zoltán főispán jóváhagyásával több alkalommal is (minden nagyobb létszámú rendezvényünkre) grátisz bocsátották rendelkezésünkre a volt ÁNTSZ nagytermét.
A tervek között említette, hogy szeretnénk közös kamarai programokat, pl. szakmai kirándulást szervezni. Várjuk az ötleteket, javaslatokat. A bálra is nagy igény mutatkozik, szeretnénk ezt is megvalósítani, jó lenne megfelelő helyszínt találni. A lillafüredi Palotaszállóban megszűnt ez a lehetőség.
Országos összegzés
Ezután dr. Hankó Zoltán elnök úrnak adta át a szót, hogy a leginkább érdeklődésre számot tartó országos kamarai ügyekről szóljon.
Elnök úr az ügyelettel kapcsolatban ismertette a Kamara koncepcióját, melyet Dr. Müller Cecília tisztifőorvos asszony kérésére készítettek el, várják a visszajelzését. A gyógyszertári készenlét mint kényelmi szolgáltatás megszűnne, az orvosi ügyelethez igazodna.
A kórházi gyógyszertárak kiszervezésével kapcsolatban elmondta, hogy szembesültek a koncepció kidolgozói is azokkal a problémákkal, amelyeket a Kamara elnöksége a kezdetek óta jelez. Emiatt nem tudták és valószínűleg még jó ideig nem fogják tudni elindítani a projektet, így nyerhetünk egy kis időt. Dr. Hankó Zoltán elmondta, hogy az OKFŐ felső vezetése is osztja a Kamara álláspontját.
Alternatív gyógyszerforgalmazások
Az online gyógyszerforgalmazással kapcsolatban Hankó Zoltán elmondta: december 1-ig kell elkészülnie a Kamarának ezzel a programmal, javaslattal: ennek része volt a borsodi pilot-program (5-700 lakosnál kisebb települések vettek részt benne), ami nagyon jól sikerült.
Sok gyógyszerész a falugondnokokkal együttműködve lát el településeket: az önkormányzat épületébe a legközelebbi gyógyszertárból kihozzák azokat a gyógyszereket, amelyekre előtte leadják az igényt – így meg tudjuk védeni a kis települések gyógyszertárait. Ehhez kapcsolódik a Gondosóra-program is. 1600 település van, ahol nincs gyógyszerellátás. A Kamara javaslataival menedzselni tudjuk ezeket, úgy, hogy a kisgyógyszertárak megmaradjanak. Ehhez informatikai rendszer, online feltételek szükségesek.
Ezt teljesen előkészítettük, a politikai törvényalkotók előtt van a javaslatunk, reméljük, belátják ők is, hogy az automatákkal nem lehet kiváltani egy-egy kistelepülés gyógyszerellátását. Ezzel a javaslattal a Máltai Szeretetszolgálat gyógyszerellátását is ki lehet váltani.
2006 óta visszatérő probléma a gyógyszerautomaták kérdése, azóta sikerült blokkolni ezeket a kezdeményezéseket azzal az indokkal, hogy 14 év alattiaknak nem lehetne gyógyszert kiadni. Ma már meg lehetne ezt valósítani, de olyan azonosító rendszerre lenne szükség, ami borzasztóan drága. Egy automata 40-50 gyógyszert tudna kiadni. El kell gondolkodni azon, hogy mi a cél ezekkel az automatákkal: a kistelepülések gyógyszerellátása? – erre nem alkalmas –, ügyelet utáni gyógyszerkiadás? – szintén nem alkalmas.
A komissiózó rendszer nagyon jó, de drága.
Dr. Hankó Zoltán elmondta még, hogy jelenleg is tárgyalásokat folytat a gyógyszertári gyakorlaton lévő gyógyszerészhallgatók díjazási kötelezettségéről, valamint a hallgatók kompetenciáinak rendezéséről.
*
A jelenlévők nevében dr. Nyíri László megyei elnök megköszönte a mindenre kiterjedő összefoglalót, és arra kérte Hankó Zoltán elnök urat, hogy az alsó-felső árrés kérdésével is hangsúlyosan foglalkozzon a kamara, szerinte az árrés-rendezés az egyik legfontosabb igény kellene, hogy legyen, a politikai vezetés felé is képviselni kellene. Dr. Hankó Zoltán válaszában elmondta, hogy az árrés-korrekcióval önmagában nem fogják tudni megoldani az ágazat gazdasági-gazdálkodási problémáit. Nem csak árrés-korrekcióra van szükség, hanem a belső elosztási folyamatok újragondolására. A járadékvadász elemeket kellene kiküszöbölni a rendszerből, így kiküszöbölhetők lennének az egyenlőtlenségek.
Időközi választás
Mindezek után került sor az új Felügyelő Bizottsági (FB) tag választására.
A FB tag személyére a 21 területi küldött tehetett ajánlást, bármely B.-A.-Z. vármegyei kamarai tag ajánlható volt. Mindösszesen 1 tagra, Misó Arnoldné dr. Boholy Zsuzsannára érkezett ajánlás, aki ezt el is fogadta.
A szavazás megkezdése előtt a közgyűlés levezető elnöke ismertette a szavazás alapvető szabályait, a megyei küldöttek átvették a szavazólapokat, majd megtörtént a titkos urnás szavazás. A Szavazatszámláló Bizottság megszámlálta, majd ismertette az eredményt: 1 tartózkodás és 1 érvénytelen szavazat mellett 15 szavazatot kapott Misó Arnoldné dr. Boholy Zsuzsanna, így ő töltheti be ezt a posztot a következő választásig.
A gyűlésen 17 területi küldött vett részt (négyen indokoltan maradtak távol), a gyűlés végig határozatképes volt.
A lemondott dr. Pauker Zsoltné sajnos betegség miatt nem tudott megjelenni a küldöttgyűlésen, így személyesen nem tudtuk megköszönni a Kamaráért végzett, több évtizedes munkáját, és a neki készített szép ajándékkosarat is csak később fogja tudni átvenni.
A levezető elnök gratulált a megválasztottnak, majd további jó munkát kívánva bezárta a jó hangulatú gyűlést.
-nbm-