MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei
TERÜLETI SZERVEZETE
Összegyűjtöttük – és folyamatosan gyűjtjük – azokat a kérdéseket, amelyek gyakran felvetődnek, s amelyekre a megbízható válaszok sokaknak segíthetnek. Ha problémája van, előbb böngésszen itt – és ha nem talál választ, kérdezzen Ön is! >>>>>>>>>>>| új kérdés beküldése »
kérdések és válaszok
Nem szélhámosság, de a reklámokat mindig óvatosan kell fogadni. A vitamin készítmények alkalmazásával kapcsolatosan a gyógyszertárban a szakemberek teljes körű felvilágosítást és tanácsot tudnak adni.
Mindenképpen meg kellene győzni arról, hogy fogadja el a kezelőorvosa tanácsát. Általában szakmailag mindenképpen indokolt ilyen idős korban a megelőzés, a védőoltás, mivel elsősorban az influenza szövődményei lehetnek nagyon veszélyesek az idős embereknél.
Valóban, ma már egy-egy hatóanyagból több gyógyszergyártó is készít más-más márkanéven, de terápiás szempontból azonos készítményt. Ezek a készítmények hatóságilag helyettesíthetőek egymással. Az utóbbi években az állam évente kétszer versenyezteti a gyógyszergyárakat az ár tekintetében, így lehet, hogy időnként változnak a gyógyszerárak. Természetesen végsősoron a beteg joga a patikában eldönteni, hogy melyik gyár készítményét szeretné használni. Ha az orvos által felírt készítmény mégse lenne ugyanolyan hatásos, tájékoztatni kell erről a háziorvost, és megbeszélni a további lehetőségeket.
Volt egy jogszabályváltozás, amelynek értelmében már csak olyan magisztrális alapanyagot (a gyógyszertárban saját kezűleg elkészített gyógyszer, kenőcs, szirup stb. összetevőjét)lehet önmagában kiadni, amelynek gyógyászati célra szánt adagja (dózisa) hatóságilag meg van határozva. Ezeknek a – kérdésben említett – anyagoknak ilyen adagja nincs. A szódabikarbóna használata savkötőnek pedig már nem is megfelelő, a szakma szerint nem javasolt.
Copyright © 2014 | Magyar Gyógyszerészi Kamara B.-A.-Z. Megyei Területi Szervezete | Minden jog fenntartva | Impresszum
a honlapot készítette: Inform-Line Stúdió Kft.