Dicséret minden gyógyszerésznek!!!

A Magyar Gyógyszerészi Kamara Borsod – Abaúj – Zemplén Megyei Szervezete Elnöksége 2020. június 25-én, csütörtökön 15 órától tartotta soron következő elnökségi ülését videókonferencia formájában. Dr. Nyíri László megyei elnök beszámolt az elmúlt időszak szakmapolitikai történéseiről. Szó volt az aktuális helyzetről, illetve arról, hogy a kamara asszisztensi felmérésbe kezd. Az elnök úr, úgy is, mint a kamara Területi Elnökök Értekezletének elnöke értékelte a hazai gyógyszerészek járványügyi helyzetét.

Tény – mondta –, hogy Magyarországon a gyógyszertárak és a gyógyszertári dolgozók egészségük komoly kockáztatásával dolgoztak a járvány kezdeti, ijesztő prognózisokat és nagyon riasztó végkimeneti bizonytalanságot is vélelmezhető szakaszától kezdve, helytállásuk folyamatos és példás volt. Amennyiben csak azt csinálták volna, mint egyébként máskor, akkor is igen hálás lehet nekik mindenki. De tudjuk, ez a kijelentés nem igaz! Sokszoros lelki és fizikai megterhelésnek voltak kitéve. Kétségek között próbáltuk az üzemmenet során biztosítani saját és kollégáink védelmét, mert még a munkánkat elvileg segíteni hivatott hatósági eljárásrendek is sok esetben minimum kétértelműek voltak (toll, betegtájékoztató rendszer, kiadó ablak használata stb.). Már csak emiatt is mélységesen felháborító és megalázó a plusz egészségügyi juttatás körül kialakult helyzet. Mindenki ismer közülünk –csak a saját közvetlen környezetéből is – minimum 2-3 olyan esetet, ahol a jutalmazott inkább elmarasztalást, nem pedig elismerést érdemelt volna…

A kormánytól nem, hogy nem kaptunk támogatást (védőeszközök beszerzése, ára) – folytatta, hanem még sanda, elmarasztaló megjegyzéseket is el kellett viselnünk, mint pl. a védőeszköz árdrágításának vádja. A végén a csúcspont volt az aktuális ágazati vezető lesajnáló, kioktató –talán a szerinte nagy forgalom és haszon miatti irigységet is sugalló – és teljesen hazug nyilatkozata a gyógyszerészekről és gyógyszertárakról.

Már az ominózus ígéret (egészségügyi dolgozók plusz juttatása) során lehetett látni, hogy ebből nem fog tudni jól kijönni sem az ígérő, sem pedig a kormányzat. Valószínűleg akkor még nagy volt a félelem, hogy előfordulhat olyan helyzet, amikor a humán erőforrás nem lesz elegendő a járvány kezeléséhez, és ezért célszerűnek tűnt valami jó nagy üveggyöngy megcsillantása.

Nekünk azonban mindezeken túllépve, gátat kellett és kell szabnunk az egyébként jogos felindulásunkból fakadó, elhamarkodott, nem alaposan átgondolt cselekedeteinknek. 

Be kell látni – és ezt nem csak az elmúlt évtizedek példái, hanem a józan ész is megkívánja –, hogy a „csatába” (hogy stílszerű legyek) csak alaposan felkészített és összetartó katonákkal és kiválóan átgondolt, jól megtervezett stratégiával szabad részt venni.

Amennyiben pedig a „hadi” stratégiai elemzések eredménye az, hogy „kard ki kard” nem nyerhetünk, tilos megütközni. Ebben az esetben más, célravezető, racionális eszközöket kell keresnünk jogos kéréseink és elvárásaink eléréséhez.

Minden gyógyszerésztől az kéri, hogy mindezek figyelembevételével folytassák a munkát, még egyszer, de nem utoljára hangsúlyozva, hogy minden gyógyszerészt és gyógyszertári dolgozót csak dicséret illethet a járványhelyzetben nyújtott, erőn felüli teljesítményéért!!!

Ezután az elnök úr kérdésére az elnökségi tagok beszámoltak a járványhelyzetben kialakult saját, személyes tapasztalatikról, melyek összecsengtek a néhány hétig tartó kaotikus, sokszor félelmetes helyzetek kialakulása és kezelése tekintetében, kezdve a védőfelszerelések hiányától, azok horribilis áráról, a várakozó, sokszor dühös betegek „lecsillapításáról”. Többen nem szégyellték bevallani, hogy sokszor féltek.

A hazai gyógyszertári asszisztensi helyzetkép feltérképezését tervezi a kamara. Ennek a munkának egyrészt a teljes asszisztensi és szakasszisztensi létszám és munkaerő ellátottság, valamint a korfa alakulásának vizsgálata is célja. A pontos felméréshez egységes kérdőív készül, melynek megyei szintű adatait szükséges a területi szervezetek, gyógyszertárak bevonásával és adatgyűjtésével segíteni. Sürgőssé vált a téma amiatt is, hogy az Ágazati Képzési Rendszerben ezen szakképesítések megújulnak és a Magyar Gyógyszerészi Kamara tervezi a gyógyszertári szakasszisztensi képzésben való részvételét.  Borsod megyében dr. Majoros Krisztina alelnök asszony vállalta a munka koordinálását.

Felmerült a kérdés, hogy a rend helyreállása után mi lesz a TAJ-számos kiváltással, kell-e majd meghatalmazás stb.

Dr. Nyíri László elmondta, hogy eredetileg jó intézkedés volt ez a könnyítés, de hosszú távon aggályos és veszélyes is lenne fenntartani betegbiztonsági, betegirányítási szempontból, de a GDPR előírásainak sem felel meg. A kamara és a személyes véleménye is az, hogy nem maradhat így ez a gyakorlat, valamilyen biztosítékot mindenképpen be kell iktatni.

Az elnökségi tagok többsége szerint a mostani rendszer mindenkinek jó, orvosnak, betegnek, gyógyszerésznek. A meghatalmazásos rendszer életidegen, és az esetleges szigorítások nagy ellenállást válthatnak majd ki, melyek a patikákban csapódnak le.

Felmerült néhány eset, amikor a felhőben nyitva maradt a gyógyszerkiváltás lehetősége és kétszer kiváltották ugyanazt a felírást, a NEAK pedig nem fizette ki a támogatást. Az elnök úr kéri, hogy akinél ilyen helyzet áll elő, jelezze a megyei kamaránál e-mailben és megpróbálnak kamarai szinten a NEAK felé fordulni.

Az elnök úr elmondta még, hogy az elmaradt Patika Napot szeptember 23-án rendezik meg, és a Vándorgyűlést is megtartják Zalakaroson az ősszel.

K.J.

A cikkhez csak regisztrált felhasználóink fűzhetnek hozzászólást. Jelentkezzen be, vagy regisztráljon.