Ülésezett megyei kamaránk elnöksége

Nyári szünet előtti utolsó ülését június 21-én tartotta megyei kamaránk elnöksége. Dr. Nyíri László elnök a két ülés között eltelt időszak alatt történt szakmapolitikai kérdésekről tájékoztatta az elnökséget, és szólt a kamara aktuális feladatairól.

Az országos elnökség döntése értelmében minden megyében létre kell hozni egy ún. integrációs bizottságot, melynek feladata az érdeklődő fiatal gyógyszerészek bevezetése a kamarai munkába. Az elnökség erre a feladatra Dr. Argay Mártont jelölte ki bizottsági elnöknek, operatív helyettese pedig Menszátor T. Ádám gyógyszerész lesz.

Dr. Nyíri László elnök felhívta a figyelmet a gyógyszertár tulajdonosi program közelgő (2017. évi) határidejére. Elmondta, hogy az országban kb. 180 gyógyszertárban még nem teljesült a törvényi előírás, az 51%-os gyógyszerész többségitulajdonrész megléte. A gyógyszerészek részére nyújtható, erre a célra 1.5%-os kamatra adott kölcsön folyósításáról több bankkal is tárgyalásokat folytat a kamara. Ez 2017-ig igényelhető. Később is lehet kérni, de akkor már 3%-os kamattal számolnak.

A patikatulajdonosi programunknak egyébként már híre ment külföldön is, sokan fejezték ki elismerésüket, hogy ezt ki tudta vívni a kamara. 

Az elnök úr üdvözölte a közalkalmazotti béremelést, mely az intézeti gyógyszerészek számára is előrelépést jelent.

Már többször is hírt adtunk az étrendkiegészítők forgalmazásának szigorításáról. Dr. Nyíri László nagy jelentőségűnek tartja ezt az önszabályozó mengoldást, mert a gyógyszertárak védve vannak a hamisítás ellen. Önkéntesen lehet belépni a rendszerbe, melynek gyakorlati elemei kidolgozás alatt állnak.

Ugyancsak kidolgozás alatt állnak a tavaszi salátatörvényben szereplő ügyeleti rendszer változásának részletei, melyek egy miniszteri végrehajtási rendeletben jelennek majd meg. Amennyit egyelőre tudni lehet, a finanszírozás elemei is szerepelnek benne. Jelenleg az országban 260-280 patika ügyel, ezt lecsökkentenék 170-re. A megyeszékhelyeken 1 patika látná el az ügyeletet, melyet az OGYÉI jelöl ki a kamara koordinálásával. Vidéken ott lenne, ahol orvosi ügyelet működik, két kategória szerepel a koncepcióban: a 20-50 ezer fő  közötti, illetve a 20 ezer fő alatti települések, ahol ügyelet vagy készenlét lehet. Ez még nem dőlt el.

Az kamara alapszabályában szerepel, hogy lehetőség szerint kapcsolatot kell létesíteni más országok gyógyszerészi kamaráival, szakmai szervezeteivel. Eddig csak a Pest megyei szervezetnek volt testvérkamarája, ez évben megyénk is felveszi a kapcsolatot egy külföldi, nevezetesen a Kovászna megyei Torockóban működő gyógyszerészi kamarával szakmai együttműködés céljából.

 

 

 

A cikkhez csak regisztrált felhasználóink fűzhetnek hozzászólást. Jelentkezzen be, vagy regisztráljon.