A halolaj felfüggesztheti a kemoterápia hatását

A halolajok és bizonyos halak – például a hering és a makréla – fogyasztása csökkentheti vagy felfüggesztheti a platinatartalmú kemoterápia hatását, ezért a kezelés napján és azt közvetlenül megelőzően fogyasztásuk kerülendő.

A daganatok terápiarezisztenciájával kapcsolatos kutatások azt jelzik, hogy a platinatartalmú citosztatikumok (pl. ciszplatin, karboplatin, oxaliplatin) hatására a mezenchimális őssejtek sejtvédő, úgynevezett platina indukálta zsírsavakat (PIFAs; platinum-induced fatty acids) termelnek. Ilyen például az ómega-3 zsírsavak közé tartozó, négyszeresen telítetlen hexadeka-4,7,10,13-tetraénsav [röviden 16:4(n-3)], ami bizonyos halakban és halolajokban is jelentősebb mennyiségben előfordul, és elősegíti a platina alapú kemoterápiával szembeni rezisztencia kialakulását. A heringet, makrélát, illetve bizonyos halolajokat fogyasztó betegeknél mérhetően megemelkedik a 16:4(n-3) zsírsav szérumszintje, ami – állatkísérletes eredményekből következtetve – csökkentheti a daganatos betegeknél alkalmazott kemoterápia hatásosságát.

Sok daganatos beteg szed ómega-3-készítményeket

A daganatos betegek a gyógyszeres kezelésük mellett – nem ritkán az orvos tájékoztatása nélkül – gyakran szednek ómega-3 zsírsavat tartalmazó étrend-kiegészítőket.  A JAMA Oncology egyik friss közleménye szerint a rákbetegek mintegy 30 százaléka szed rendszeresen különféle étrend-kiegészítőket, és ezen belül mintegy 13 százalék szed  ómega-3 zsírsavakat tartalmazó készítményeket. Egy USA-beli felmérés szerint ennél is többen – nagyjából minden ötödik daganatos beteg – szed valamilyen ómega-3-tartalmú szert.

A halolajkészítmények különböző halfajokból nyert olajok (trigliceridek, zsírsavak) változatos keveréke. A csomagoláson általában csak az össz-ómega-3-zsírsav-tartalmat, vagy a legjobb esetben is csak az eikozapentaénsav- (EPA-) és a dokozahexaénsav- (DHA-) tartalmat tüntetik fel. A kemoterápiában részesülő betegek számára lényeges 16:4(n-3) zsírsavtartalom tehát a forgalomban lévő halolajkészítmények egyikénél sem ismert.

Kis mennyiség is árthat

A Hollandiai Rákkutató Intézet munkatársai 30 egészséges önkéntes részvételével megvizsgálták, hogyan befolyásolja a halolaj ajánlott napi dózisa (10 ml) és ennél nagyobb adagja (50 ml) a 16:4(n-3) zsírsav szérumszintjét. Már 10 ml halolaj elfogyasztása is szignifikánsan megemelte a 16:4(n-3) szérumkoncentrációját, ami nyolc óra elteltével tért vissza az eredeti értékre, míg az 50 ml-es adagok tartósabb emelkedést váltottak ki. Száz gramm hering vagy makréla elfogyasztása szintén jelentős 16:4(n-3)-koncentráció-növekedésben nyilvánult meg. Ezzel szemben a tonhal fogyasztása nem befolyásolta a vizsgált zsírsav vérbeli koncentrációját, és a lazac is csak rövid ideig tartó, kismértékű 16:4(n-3) zsírsavszint-növekedést okozott.

Jelenleg csak egereken végzett kísérletek eredményei alapján alkothatunk képet arról, hogy a halolaj fogyasztása milyen mértékben befolyásolhatja a humán terápiában alkalmazott kemoterápiás szerek hatásosságát. Az állatkísérletek alapján úgy tűnik, hogy az ember esetében már 3 ml halolaj elfogyasztása is elegendő lehet a platinatartalmú gyógyszerek hatásának csökkenéséhez. A halolaj és a platina alapú kemoterápia közötti kölcsönhatás pontosabb megismerése kontrollos klinikai vizsgálatokat tenne szükségessé, amelyek elvégzése etikai akadályokba ütközik, így ezek hiányában a retrospektív vizsgálatok szolgálhatnak némi támponttal.

Mit javasoljunk a betegeknek?

A rendelkezésre álló eredmények alapján a szakértők azt tanácsolják, hogy a platina alapú kemoterápiában részesülő betegek a kezelést megelőző és az azt követő napon tartózkodjanak a halolajok, a hering és a makréla fogyasztásától.

Forrás: Medical Tribune (.de)